Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş.  eş liderliğinde “Sabit Fiyatla Talep Toplama” yöntemi ile halka arz edilecektir.

 

“Halka arz fiyatının belirlenmesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun (“SPK”) ya da Borsa İstanbul A.Ş’nin herhangi bir takdir yetkisi veya onayı bulunmamaktadır. Yatırımcıların yatırım kararlarını, SPK tarafından onaylanan ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun (www.kap.org.tr), Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (www.yaylabakliyat.com.tr), Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.  (www.garantibbvayatirim.com.tr) ve Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (www.ykyatirim.com.tr) adresli internet sitelerinde yayımlanan, Şirket ve halka arz edilecek paylara ilgili bilgileri içeren İzahname ve Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu’nun incelenmesi suretiyle vermeleri gerekmektedir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.”

 

Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

https://www.ykyatirim.com.tr/

 

Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.

https://www.garantibbvayatirim.com.tr/

Şirket

Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş

Aracı Kurumlar        

A1 CAPİTAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., AHLATCI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., AK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ALAN YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ALTERNATİF YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ANADOLU YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ATA YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş., BİZİM MENKUL DEĞERLER A.Ş., BURGAN YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., DENİZ YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş., GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., GLOBAL MENKUL DEĞERLER A.Ş., HALK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ICBC TURKEY YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ING YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., INVEST-AZ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., IŞIK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., İNTEGRAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., MARBAŞ MENKUL DEĞERLER A.Ş., MEKSA YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., OYAK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., PHİLLİPCAPİTAL MENKUL DEĞERLER A.Ş., PİRAMİT MENKUL KIYMETLER A.Ş., QNB FİNANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., TACİRLER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., TEB YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., TERA YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., TURKİSH YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., ÜNLÜ MENKUL DEĞERLER A.Ş., VAKIF YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş., YATIRIM FİNANSMAN MENKUL DEĞERLER A.Ş., ZİRAAT YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.,

Borsada İşlem Göreceği Pazar

Yıldız Pazar

Borsa Kodu/Ticker         

YYLGD

Halka Arz Öncesi Çıkarılmış Sermaye

430.000.000 TL

Halka Arz Sonrası Çıkarılmış Sermaye

472.600.000 TL

Halka Arz Miktarı ve Türü

42.600.000 TL nominal (Sermaye Artışı)

 

28.400.000 TL nominal (Ortak Satışı)

Halka Arz Büyüklüğü

887.500.000 TL

Halka Arz Fiyatı

12,50 TL

Halka Arz Tarihleri

11-12-13 Mayıs  2022

Halka Arz Talep Toplama Yöntemi

Sabit Fiyatla Talep Toplama

Dağıtım Yöntemi

Oransal Dağıtım

Fiyat İstikrarı

Sermaye Piyasası Kurulu’nun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği hükümleri çerçevesinde halka arz edilen payların BİST’te işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün süreyle fiyat istikrarını sağlayıcı işlemlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 

 

Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu

 

Halka Arza Yeni Bir Bakış: Yayla Agro’nun Finansal Yenilikleri

Borsa halka arz işlemleri son zamanlarda Türkiye borsasında çokça adını duyduğumuz bir işlem haline geldi. Birçok yatırımcı oluşturulan halka arz talepleri ile kazanç elde etmeye çalışarak hisse almaya devam ediyor. Uzun yıllardır sektörde yer alan firmaların borsaya giriş yapması normal bir şeyken özellikle bu alandaki yatırımcıların artması halka arz duyuru takibine yol açmıştır.

Halka arz edilecek hisseler ve bu hisselerin türleri, beraberinde firmanın çalışma prensibi ile gelecek yıl projeleri… İçerisinde birçok dengeyi ve etkeni bulunduran bir süreçten bahsedilmektedir. Her ne kadar halka arz borsa için önem arz etse de burada doğru hisseler ile yatırım yapmak ancak kâr getirecektir. Firmamız Yayla Agro’da finansal yenilikleri kapsamında halka arz olarak borsada yerini almıştır.

Yayla Agro borsa İstanbul halka arz açılışını henüz geçtiğimiz yıl olan 2022 yılında gerçekleştirdi. YYLGD ismiyle çıktığı borsa da özellikle sürdürülebilir yatırım yapmak isteyen yatırımcıların dikkatini çekti. Uzun vadede oluşturacağı projeleri ve gıda alanında yer alması birçok yatırımcının da heyecanlanmasına yol açmıştır.

Peki halka arz nedir, var olan hisselerden halka arz nasıl alınır? İşte, halka arz konusunda bilmeniz gerekenler ve Yayla Agro’nun burada sahip olduğu finansal düşünceleri.

 

Halka Arz Ne Demek?

 

Bir şirketin sahip olduğu hisselerinin belirli bir kısmını halka açarak, satışa çıkarma işlemidir. Hisselerinin bölünmesini sağlayan bu unsur ile yatırımcıların şirket üzerinde payları oluşmaktadır. Ancak hisse senedi halka arz nedir denildiğinde akla çok ciddi paylar gelebilmektedir. Halbuki halka arz ne demek diye araştırdığınızda firmaların küçük hisse bölümleri ile halka açıldığını görebilirsiniz.

Borsa üzerinde halka arz kararı alan firma bunun duyurusunu yapar. Duyuru sonrası belirli miktardaki yatırım düşünceleri ile kişiler hisse almaya çalışır. Alımların sonlanmasından sonra ortalama bir lot parası belirlenerek kişi başına kaç lot düştüğü hesaplanır. Sahip olunan bu lot sayısı, şirket üzerindeki hisseleri temsil eder. Yatırımcı bu saatten itibaren satın aldığı lotlar ile istediği şekilde borsada işlem yapabilmektedir.

 

Halka Arz Türleri Nelerdir?

 

Halka arz hisse seneleri kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Halka arz türleri için iki farklı durumdan söz edilebilmektedir. Birincil ve ikincil hisseler olarak bahsedilmektedir. Birincil hisseler bir firmanın ilk defa borsaya girişinde sunduğu hisselerdir. İkincil hisseler ise halihazırda halka arz edilen hisselerin tekrar satışa sunulmasıdır.

2022 yılında Yayla Agro tarafından ilk defa halka arz gerçekleştirilmesi birincil hisse türüne girmektedir. Birincil hisse türlerinde alım fiyatları vs. hemen netleşmez ve birçok yatırımcının da kâr elde ettiği aşama birincil hisseler olmaktadır.

Halka Arz Nasıl Kazandırır?

Halka arz sonuçları açıklandıktan sonra yatırımcının sahip olduğu lot sayısı ve hissenin sahip olduğu değer ortaya çıkar. Bu değerlerden sonra borsaya giriş yapan hisse artık herkese açık bir hale gelir. Firmanın gösterdiği çalışmalar, genel borsa durumları ve ekonomik durumlardan hareketle borsadaki grafiklerinde dalgalanmalar olur.

Sürdürülebilir yatırım ilişkisi güden, yatırımcısı ile ilişkileri iyi tutan firmalar projeleri sayesinde arz-talep dengesine bağlı olarak değerlerini arttırır. Oluşan bu artış ile hissesi olan yatırımcılar da kazanç elde etmeye başlar. Hedeflediği değere ulaşan hisseyi sattığında kazanç elde edebilmektedir.

 

Halka Arz Hisse Almak Karlı mı?

Peki genel olarak halka arz hisse almak karlımı, halka arz yatırımcıya ne kazandırır? Net bir cevap vermek oldukça zordur. Çünkü yatırımcının sahip olduğu borsa bilgisi, yatırım yapacağı hissenin güvenirliği önemlidir. Her halka arz şirketler kazandırmayacaktır. Ancak doğru alandan yatırım yaptığınız müddetçe kazanç elde etmeme olasılığınız gerçekten düşüktür.

Örneğin gelecek yıllar için sürdürülebilir yatırım imkânı sunan, insan talebinin sürekli olacağı sektörlerde yatırım yapmak her zaman daha kârlı olacaktır. Bu aşamada yer alan Yayla Agro yatırımcılarına finansal bir yenilik getirerek halka arz oldu. 2022 yılından beri borsada işlem gören hisseleri ile gücüne güç katmaya devam ediyor.

 

Neden Yayla Agro Hissesi Almak Gerekir?

Hisselerini halka arz etmek ile kalmayan Yayla Agro bu alanda yatırımcılarını memnun edecek gelişmeleri ve projeleri de oluşturmaktadır. Gıda sektöründe yer alması sürekli olarak insan talebinin artmasına neden olacaktır. Ancak bu bir avantaj olsa da tek başına yeterli değildir. Firmanın sadece yurt içi değil, yurt dışında da markasını duyurmaya yönelik çalışmaları hisse yatırımcılarına da güven vermektedir.

Sektörde talebin neredeyse hiçbir zaman bitmeyeceği bir alan olması, sahip olduğu yatırımcı ve finans görüşü ile siz de şansınızı deneyebilirsiniz. BIST100 üzerinden YYLGD ismiyle grafiği takip ederek dilerseniz borsadan payınızı kapabilirsiniz.